Wstęp
Batalion Broni Wspierających1 powstał po rozwiązaniu 1. Pułku Rozpoznawczego2. Ostateczna decyzja rozformowania Pułku zapadła mimo odwlekania sprawy przez dość długi okres czasu.
Nie pomogły zabiegi różnych osób mniej lub więcej wpływowych, nie pomogły również i pomóc nie mogły nasze argumenty nielogiczności tego pociągnięcia. Wiadomem było powszechnie, że 1. Pułk Rozpoznawczy był najlepszym oddziałem z naszego wojska na terenie W. Brytanii. Taką opinię miał u swoich i u obcych. Oglądali Pułk w ciągu ćwiczeń i Anglicy i inni, każdy miał jak najlepsze zdanie. Dzisiaj, z perspektywy czasu czterech miesięcy jeszcze panuje opinia, że jedyny oddział, który był gotów i mógł iść na wojnę był 1. P. Rozp., ale cóż z tego kiedy go rozwiązano!
Niespełna połowa z b. 1. Pułku Rozp. stanowi dziś Batalion Broni Wspierających wchodzący w skład Brygady strzelców 1.Dywizji Pancernej.
Kazimierz Duda - Kroniki wojenne - 1 listopad 1943 - Strona 1
1 1. pułk rozpoznawczy składał się z dwóch batalionów piechoty, jednego batalionu przeciwpancernego do lata 1941r., jednego batalionu wsparcia i jednego batalionu aprowizacyjnego.
2 Miało to miejsce w czasie ostatniej reorganizacji polskich sił zbrojnych 1 listopada 1943 r. Tekst wstępu musiał być napisany w lutym 1944 r. Batalion broni wspierających został utworzony w dywizji rozpoznawczej 1 października 1940 r. Dywizja rozpoznawcza stała się 1. pułkiem rozpoznawczym 1 lipca 1942 i była dołączona do 1. polskiej dywizji pancernej, która powstała 25 lutego 1942 r.
Transkrypcja tekstu zachowuje oryginalną ortografię i interpunkcję.